Tytuł: Starzenie się – przygoda życia, które trwa
Spis treści
_____________________________________________________________________________________________________________
1 Rekonstrukcja wewnętrznej opowieści
_____________________________________________________________________________________
Można się starzeć na tak wiele sposobów! Danielle Quinodoz prowadzi prywatną praktykę w Genewie. Jest psychoanalityczką szkoleniową Szwajcarskiego Towarzystwa Psychoanalitycznego i Międzynarodowego Stowarzyszenia Psychoanalitycznego (IPA). Pracowała jako konsultantka w Institutions Universitaires de Psychiatrie et de Gériatrie w Genewie. Jest również autorką dwóch innych książek: Le vertige entre angoisse et plaisir (Zawroty głowy: między lękiem a przyjemnością) oraz Des mots qui touchent. Une psychanalyste apprend à parler (Poruszające słowa. Psychoanalityczka uczy się mówić). Jest współautorką pracy zbiorowej Psychiatrie du sujet âgé (Psychiatria osób w podeszłym wieku). W roku 1989 otrzymała nagrodę Sacerdoti przyznawaną przez IPA, a w roku 1995 nagrodzono ją za książkę Le vertige.
Przekład: Magdalena Kaczorowska-Korzniakow
Stron: 205
Oprawa twarda
ISBN: 978–83–62651–26–9
Cena: 56,00 zł (w tym 5% VAT)
_____________________________________________________________________________________________________________
2 Sekunda wieczności
3 Praca pamięci
4 Kolejne etapy życia
5 Lęk przed śmiercią
6 Co kryje zubożenie życia psychicznego w podeszłym wieku?
7 Utracić wszystko, nie tracąc siebie
8 Bogactwa późnego wieku
9 „Ciasna brama”
10 Psychoterapia psychoanalityczna i ludzie starsi
11 Psychoanaliza i ludzie starsi
12 Rola psychoanalityka a starzenie się
13 Dziadkowie i różnice między pokoleniami
14 Błękitna nuta i odkrywanie miłości
Starzenie się często napawa lękiem. Trzeba stawić czoła utratom: ciało i umysł nie funkcjonują tak sprawnie jak dawniej, bliscy odchodzą. Niektóre osoby sprawiają jednak, że człowiek ma ochotę się starzeć: choć nie ominęły ich trudne doświadczenia, traktują ostatni etap jak przygodę życia, które trwa. Udaje im się bowiem zachować na planie wewnętrznym cenne dobra utracone w zewnętrznej rzeczywistości. Co więcej odkrywają nowy rodzaj swobody. Być może potrafiliby nawet utracić wszystko, nie tracąc siebie? Być może starzenie się to dla nich okazja, by nauczyć się lepiej kochać siebie i innych?
Autorka ma bogate doświadczenie w psychoanalizie i psychoterapii osób w podeszłym wieku, którym dzieliła się podczas seminariów i superwizji. Czekała aż sama się zestarzeje, by o odkryciach związanych ze starzeniem się móc pisać z poczuciem, że naprawdę ten temat poznała, przywrócić starości godność i ukazać jej wartość.