--------------------------------------------------------------------------------------------
Spis treści
1 Osobiste pobudki badania psychologii dużych grup
2 Psychologia dużych grup jako niezależna dziedzina
3 Tożsamość grupowa rozwijająca się u osób dorosłych
4 Psychologia decyzji a polityczna relacja przywódca–zwolennik
5 Polityczna propaganda
6 Zastosowanie Modelu Drzewa w konsultacjach z dużymi grupami
7 Cherry Hospital: osobiste przemyślenia na temat rasizmu
8 Kim teraz jesteśmy?
9 Osoby skrajnie narcystyczne
Posłowie
Dodatek:
COVID-19 a psychoanaliza i psychologia dużych grup
Najnowsza książka światowej sławy psychoanalityka Vam?ka D. Volkana to przystępne omówienie psychologii dużej grupy, czyli obszaru, któremu autor poświęcił swoje życie zawodowe. Oprócz prezentacji podstawowych pojęć i zjawisk tej dziedziny zawiera także rozważania na temat podziałów społecznych, które powszechnie obserwujemy we współczesnym świecie: rasizmu, wpływu narcystycznych trybów funkcjonowania przywódców politycznych na życie narodów, a także wiele innych ciekawych refleksji.
Książka Psychologia dużej grupy została w 2021 roku uhonorowana przez National Association for the Advancement in Psychoanalysis prestiżową Gradiva Award.
W niniejszej pozycji czytelnik znajdzie krótkie streszczenie freudowskiego spojrzenia na mechanizmy zbiorowości. Ogólnie rzecz biorąc, tak on, jak i kontynuatorzy jego myśli skupiali się głównie na znaczeniu grupy dla przynależącej do niej jednostki. Staram się wyjaśnić, jak postrzegam psychologię dużych grup jako niezależną dziedzinę. Rozumiem przez to wysuwanie wniosków na podstawie mniej lub bardziej jawnego udziału w zachodzących wewnętrznie procesach kolektywnego kontekstu historycznego, jak również obecnych historycznych i psychologicznych doświadczeń. […]
W książce tej opiszę, jak dziecko staje się członkiem społeczności oraz jak dorosły może wykształcić w sobie tożsamość grupową drugiej kategorii. Stanie się to podstawą do gruntownego zbadania przyczyn zatrważającej aktualności dylematu „Kim teraz jesteśmy?”, ogólnoświatowego rozpanoszenia rasizmu, reżimów autorytarnych, złośliwej formy politycznej propagandy, tendencji do budowania murów, działań stojących w sprzeczności z demokracją czy prawami człowieka. Pragnę zachęcić do analizowania stosunków międzynarodowych z psychologicznej perspektywy.
(fragm. O książce)
Vam?k D. Volkan – emerytowany nauczyciel akademicki, psychoanalityk, psychiatra. Były przewodniczący Inicjatywy Dialogu Międzynarodowego oraz wielu innych organizacji i stowarzyszeń. Przez kilkadziesiąt lat pracował na rzecz dialogu między skonfliktowanymi grupami, narodami i państwami. Zdobywca wielu nagród, pięciokrotnie nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla za listowną rekomendacją 27 państw.
Autor, współautor, redaktor oraz współredaktor ponad 50 psychoanalitycznych i psychopolitycznych książek, setek artykułów i rozdziałów w publikacjach zbiorowych.